Wes Pilates Akademi

Öğren Öğret Paylaş

 
Adana Pilates mentörlük Programı.png

Wes Pilates Akademi

WESPA hiçbir ekole bağlı kalmaksızın, profesyonel ve etik çerçevede Pilates metodunun günümüze aktarılmasına büyük katkıları olan ekollerin eğitim ve materyal birikimleri ile geliştirilmiş ve özgün yeteneklerimiz, bakış açımız ve çalışmalarımız ile ekollerin merkezinde bir akademidir.

Başarılı bir eğitmen eğitimi programlarında en büyük desteğin öğretmenlere her zaman rehberlik edecek detaylı bir başucu rehberi ve kapsamlı eğitim ve deneyimlere sahip bir mentör eğitmen olduğuna inanıyoruz. Bu program anatomiyi, kinesyolojiyi,  temel antrenman bilgisini, rehabiliteyi Pilates penceresinden nasıl okumamız gerektiğine büyük önem veriyoruz.

Eğitimlerimizin en önemli özelliklerini heyecan ile keşfetme duygusunu ortaya  çıkarmayı hedefler. Eğitmen adayına Pilates metodunu ilke ve prensiplerini, yandallarını tanıtır, öğretir ve gelişmenin yolunu işaret eder. Standartları, etiği, stratejiyi öğretir ve tüm cevapları önce kişisel pratiklerde kendi bedeninizde sonra yakınlarınızda ve en son daha önce hiç tanımadığı bir üye için en faydalı ve güvenli egzersiz planını hazırlayabilecek beceriyi kazanmasını hedefler.

Farklı üye profilleri için postür analizleri, fitness testleri, kişiye özel egzersiz planlama önerilerini  ve ev ödevlerini içeren hikaye örnekleri ve sonuçları üzerinde çalışılacak.

 

Pilates profesyoneli olmak için gereken çok fazla detay ile

Pilates Mentörlük Programı

 
Stretch Yoga Pose

Mentörlük Paketleri

Allow us to be your guide, teaching you the techniques needed to create and maintain a steady personal practice. These classes are so much more than simply learning exercises, they are about creating a healthier lifestyle. Discover the tools and develop the habits you’ll need to help improve your daily patterns and ultimately, your life.

 

Hazırlık

Pilates Work Out

Staj 

Women Stretching

Staj ve Hazırlık

Reformer Workout
 
jjjjj.jpg

Mentör Eğitmen

Mehmet Raci TEKTAŞ

Whether you’re looking for a new workout or simply want to consult with an experienced and professional Certified Nutritionist, River Watts is our go-to person for all your wellness needs.

Tam Kapsamlı Pilates

Tam Donanımlı Balanced Body University Kapsamlı Pilates Eğitimi

17888005870407820.jpg
pilates%20chairs_edited_edited.jpg
Comprehensive%20Pilates_edited_edited.jp

Lomi Lomi Massage

This widely popular service is based on the belief that mental and physical health are interrelated, and should be conditioned together. With this therapy, Wes Yaşam Kulübü promotes coordinated breathing and focused internal energy in order to improve strength, concentration, and help participants improve control of their body and mind.

Reiki

This is one of our most popular services, helping clients achieve ultimate relaxation and peace of mind. This therapy centers around control and mindful meditation, ensuring that you are at complete ease with your thoughts. Our therapists are here to guide you through each step of the process, leading you down the path to overall wellbeing.

Reflexology

This particular service is beneficial to everyone, no matter their age or experience level. Among its benefits, this specific class helps strengthen the mind, and improves participants’ reaction time and short term memory. You will soon become more relaxed and less distracted by your fleeting thoughts, demonstrating an enhanced ability to solve problems and recall information.